Jamicon 50v Radial Electrolytic 105 De - 4700uf 50v Elco Snap in Capacitor 105° 25x35mm - HSW472M1HO35M
 Smart Search | Easily Confirm Fit With Your Appliance: Please Click Here
ID#: S4NFK1110892
Availability :  In Stock
In Stock
Earn: 5 reward points
In Stock
Order in for Next Day Urgent Delivery
Urgent Shipping discounted based on sub-total
Order in for delivery
Shipping costs reflect the true cost to ship your parcel, learn more about our shipping.
QTY :
 Guarantee: 180 days
 Condition: New
 Genuine Original Jamicon spare part
Product Information:
Part Manufacturer: Jamicon
Check the Brand & Model Usage tab below.
Check your rating plate on your appliance for the full model number!
Information:
Capacity: 4700 μF
Voltage: 50 V
Manufacturer: JAMICON
Type: Electrolytic capacitor
Design: Snap-In
Height: 35 mm
Diameter: 25 mm
Spacing: 10,0mm
Temperature: 105°C
Tolerance: 20%